Хоккей с мячом
Пад назвай «бэндзі» ён распаўсюджаны ў Фінляндыі, Швецыі і Нарвегіі, у апошні час стаў культывавацца ў Галандыі, Манголіі, ЗША і Канадзе ... Але больш правільнае яго назва - "рускі хакей», таму што зарадзіўся гэты від спорту ў Расіі ў канцы мінулага стагоддзя.

Першыя матчы адбыліся ў Пецярбургу ў 1898 г. У 1907 гульцы гэтага горада выступілі ў Германіі, Швецыі і Нарвегіі. Пасля Пецярбурга хакейныя спаборніцтвы пачалі праводзіцца ў Маскве, Цверы (Калініне), Архангельску, Харкаве, Паўлава-Пасадзе і іншых гарадах.

Асабліва вялікі распаўсюд гэтая гульня атрымала ў нашай краіне ў 20-е гіды: узімку амаль усе футбалісты гулялі ў хакей з мячом на залітых лёдам футбольных палях.

Барацьба за мяч каля брамы.

Па змесце гэтая гульня нагадвае футбол. У кожнай камандзе па 11 гульцоў, але толькі яны на каньках: нападаючыя, паўабаронцы, абаронцы і брамнік. Вырабляюцца вуглавыя ўдары, свабодныя, пенальці (але не з 11, а з 12 м). Час гульні - 60-90 мін, з двума таймамі. Перапынак - 10 мін.

Дыяметр мяча - 6 см, а вага - 58-62 г. Яго асяродак робіцца з коркі, каўчук або скуры і апляталі тонкай вяровачкай. Гульня вядзецца з дапамогай выгнутых клюшак - драўляных або пластмасавых, даўжыня якіх па вонкавым выгібу - 120 см, шырыня (найбольшая) - 6 см, а вага - не больш за 450 г.

Хакей з мячом - гульня імклівая, Тэмпавае, і таму ў ёй дазваляецца любы лік замен. Што тычыцца падлеткаў, то яны могуць спаборнічаць па спрошчаных правілах, на меншых, чым паказана, пляцоўках і меншы час.

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.